Kuidas vaipa valida?

Iga ruumi ja inimese tarvis leiab sobiva vaiba, kui endale aru anda, mis nõuetele ta peab vastama.
Koduste vaipkatete osas valitsevad samasugused suundumused nagu mis tahes teistegi sisustusmaterjalide puhul. Ikka naturaalsema ja kergema hoolduse poole.

Elutuba.
Valida on üle põranda liimitava vaipkatte, plaatvaipade või valmisvaipade vahel. Elutoa vaipkate võiks olla rahuliku tonaalsusega meeldivaks taustaks ruumi interjöörile. Kel soovi põrandaga enam katsetada-kujundada, võib proovida erinevat värvi plaatvaipadega põrandat elavdada.

Enim valiku- ja mänguvabadust annavad valmisvaibad. Siin on valida igale maitsele ja rahakotile. Kõige väärtuslikumad on kindlasti disainertekstiilid. Vaipkatete maaletoojatelt leiab tuntud Euroopa disainerite vaipu, mille hinnad ulatuvad 20 000–30 000 kroonini.
Praegused trendimaterjalid on vilt, siid ja vill. Lisadetaile tehakse nii nahast kui ka metallist. Kindlasti tasuks otsida üles kohalikud vaibakunstnikud. Eestis on kasvamas uus põlvkond väga andekaid noori tekstiilidisainereid, kelle tööde hulgast võib leida heade materjalidega originaalseid lahendusi.
Koduste vaipkatete hinnatase sõltub eelkõige lõngast. Kõige odavamad on polüpropüleenvaibad ja hinnalisemad villast ning taimsetest kiududest vaibad.

Magamistuba.
Magamistoa vaipkatte puhul on põhisoov pehmus. Siin tahaks manitseda veidi inimesi, kes otsivad magamistuppa eriti pika karvaga vaipa. Pehmust annavad spetsiaalsed koed, mitte eriti pikk lõng. Viimane kogub prahti ega ole mugav puhastada.
Magamistoas võiks kasutada sametisi veluurkudesid, pehmeid, n-ö suitsuseid toone, ka ühevärvilisi vaipkatteid või loodustoonides sõlmelisi tekstiilipindu. Unehäiretega inimesi peaks aitama dzuudivaip, allergikute tarvis on spetsiaalvaibad.

Allergikud.
Levinud on arusaamine, et kunstkiust vaibad tekitavad allergiat. Ent üldjuhul on siin vaevused tingitud hoopis tundlikkusest tolmu suhtes. Vaibad tehakse polüamiidist või polüpropüleenist. Kui vaadata oma rõivaste silte, siis märkame, et polüamiidi kasutatakse tänapäeval väga palju nii aluspesu kui ka pealisrõivaste kangas. Seega, kui selliste rõivaste kandmine inimesel vaevusi ei tekita, ei saa ka vaipkate hädasid põhjustada.
Peale tolmu võivad allergiat põhjustada ka õhus lenduvad orgaanilised kemikaalid, mida eraldavad kõikvõimalikud liimid ja lateksid. Näiteks võib vaevusi põhjustada liimpuit või vaipkate, mille aluses kasutatakse lateksühendeid. Selliste allergiamuredega inimeste jaoks on olemas vaipkatted, kust on eemaldatud kõik toaõhku saasteaineid ja allergeene eraldavad ained.
Mitmed sellised tooted kannavad Saksa allergikute sertifikaadi märki TÜV. Soomes kannavad allergikutele sobivad materjalid märgistust M1. Allergikutele mõeldud vaibad on keskmisest mõnevõrra kallimad.

Kabinet.

Kodukabineti vaipkate võiks olla nailon- ehk polüamiidlõngast. Nailonlõngast tehakse tavaliselt büroovaibad. Need on kõige vastupidavamad, tulekindlad ja antistaatilised. Võib kasutada ka vaibaplaate, mis on eriti vastupidavad ja mida on väikse kohvitassi-õnnetuse korral lihtne üles võtta ja pesta.

Lastetuba.

Lastetoa vaibad võiks olla nailonlõngast või villasest ja mitte väga kõrge karvaga. Siis ei jää autorattad lõngahange kinni ja nukumaja seisab hästi püsti. Ka emal-isal on lihtsam vaipa puhastada. Mängulusti aitavad hoida säravad värvid ja rõõmsad mustrid. Kui lapsel on aga parkett toas, siis võiks vaiba asemel olla näiteks üks suur ja tore vaibaloom.

Naturaalsed materjalid

Dzuudivaibad (jute) on paljude inimeste lemmikud. Dzuut on taimne kiud, mis on sarnane kanepi ja lina niinekiuga. Dzuut aitab reguleerida toaõhu niiskustaset, luues sellega tervisliku ruumi atmosfääri. Samuti teavad geobioloogid rääkida, et dzuut kaitseb inimest veesoonte ja maaenergia halbade mõjude eest, aitab unehäirete ja stressivaevuste puhul.
Naturaalseid taimseid kiude on teisigi: sisal- ja kookosvaibad, mererohi… Kuna naturaalsed kiud tõmbuvad niiskuse mõjul kokku või vastupidi, venivad, siis peab sellised vaipkatted kindlasti alusele vaipkatte liimiga üleni kinni liimima. Vuugikohad tuleks kinnitada tugeva kontaktliimiga.
Kui liimida ei soovita, siis tasub otsustada kandiga ääristatud valmisvaiba kasuks. Kandikangaid on suur valik – kasutatakse nii tugevat puuvilla kui ka uhkeid koemustriga gobeläänkangaid. Väga vastupidavad ja elegantsed on nahast kandid. Kandiga ääristatult on vaip kandimaterjali võrra kallim.
Villane vaipkate on läbi aegade olnud hinnatuim kodutekstiil. Vill on väga vastupidav ja mustust hülgav lõngakiud. Ta tundub jala all meeldiv ja pehme ning on väga soe. Tänapäeval tehakse paljud villavaibad koostisega 80% villa ja 20% nailonit, kus nailon annab lisatugevust ja vastupidavust. Villavaipadest saab teha ka uhkeid bordüüridega trepi- ja koridorivaipu. Siin kasutatakse palju Inglise traditsioonilisi mustrielemente, nagu vapi- ja liiliamärgid, lillevanikud ning palmikud.

Naturaalne vaip on kallim.

Polüpropüleenvaibad hinnaga 80–200 kr/m² nailon- ehk polüamiidlõngast vaibad ja vaipkatted, mille ruutmeetri hinnad algavad 200 kroonist allergikute vaipkatted maksavad 250–500 kr/m² dzuudivaibad maksavad 200–350 kr/m² sisal- ja kookosvaibad maksavad 250–600 kr/m² villavaipade ruutmeetri hinnad algavad 600 kroonist eritellimusel valmistatud bordüüriga vaipade hinnad aga võivad küündida 2000–3000 kroonini ruutmeeter

Esmane mulje hoonest jääb inimesele juba sissekäigu juures.

Seepärast peavad sissekäigu matid olema meeldivad, turvalised ja tõhusad. Hinnavahed samalaadsete mattide vahel on väikesed, erinevused porieemaldusvõimes ning puhastus- ja hoolduskuludes aga suured.
Mati tõhusus on seepärast kõige olulisem. Väike matt võib teha suure töö. Inimene peab jõudma astuda vähemalt 4 sammu matisüsteemil, et porieemaldus oleks tõhus. Seepärast tuleb paigaldada piisava pikkusega matid. Kui matti on keeruline puhastada, muutub ta ruttu inetuks ja vähe tõhusaks.
Matisüsteem peab säilitama nii oma hea väljanägemise kui ka tõhususe.

Põrandakatted«
»


 Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad
 
Koduleht Elitec'st